10 Nejméně Obydlených Zemí Na Světě

Exkluzivita je název hry, pokud jde o tyto nízkopopové ráje. Společným bodem mezi těmito tropickými deštnými pralesy, starověkými pevnostmi a posvátnými územími je skutečnost, že jen několik málo privilegovaných se tam dostane k pobytu. Naštěstí pro nás ostatní jsou návštěvy stejně povzbuzované jako plodné: hojně. Než vám tedy unikne, o čem blouzní ti nejprestižnější světoběžníci, pusťte se do tohoto článku o deseti zemích, které miluje hrstka místních obyvatel, kteří je obývají. Údaje o populaci vycházejí z odhadů počtu obyvatel OSN pro rok 2022.

1. Vatikán, Počet Obyvatel: 799

V roce 1929 se mocnosti rozhodly, že k vytvoření země stačí plocha 82 fotbalových hřišť. Je ironií, že nezávislost Vatikánu v roce 1926 byla způsobena tím, že církev ztratila pozemky, na které si v roce 1870 nárokovala čerstvě sjednocená Itálie. Tato země má méně než tisícovku obyvatel, kterou tvoří kněží a jeptišky z celého světa. Mezi pozoruhodné stavby patří Sixtinská kaple, bazilika svatého Petra a náměstí svatého Petra. Náměstí pojme dav 80 tisíc lidí, z nichž většinu tvoří poutníci toužící slyšet papeže mluvit. Vatikán je důkazem toho, že k vybudování celosvětové církve je zapotřebí vesnice.

2. Nauru, Populace: 11 232

Na ploše jen o málo více než 8 čtverečních mil si lze jen představit touhu, kterou měli dospívající, kteří vyrostli na Nauru . Jedinečný úrodný pás nabízí zemědělské příležitosti prostřednictvím pěstování ananasů, banánů, kokosových ořechů a základní zeleniny. Bohužel 80 % půdy bylo zpustošeno těžbou fosfátů, což brání jakémukoli rozvoji nebo využití. První osadníci z Nauru přišli před více než 3 tisíci lety a využívali akvakulturu k přežití. Příchod Evropanů v 19. století a následující dvě světové války znamenaly pro domorodou komunitu Nauru mnoho zkoušek. Proto je pozoruhodné, že se ostrovu daří stejně dobře jako dnes.

3. Tuvalu, Populace: 11 722

Polynéský ráj mezi Havají a Austrálií , Tuvalu je definicí toho, co matka Země dává a bere. Stoupající mořská voda ohrožuje obyvatelnost ostrova během příštích sta let, takže sevření Tuvaluané se soustředí na život tady a teď. Námořní tradice jejich předků stále žije v kanoistice a kulturních akcích. Živé aktivity, jako je kilikiti, hra jako kriket, udržují obyvatelstvo veselé. Kokosová jídla jsou pro tuto ostrovní komunitu běžná; mléko z něj většinou nahradilo používání živočišného mléka. Diskuse o změně klimatu jsou příležitostně iniciovány prostřednictvím uměleckých výstav. Tento blížící se soud bude těžce sedět na bedrech Tuvaluanů, dokud nebude poslední sbohem vysloveno jejich milované vlasti.

4. Palau, Počet Obyvatel: 22 927

Ostrovní republika se poprvé usadila kolem roku 2000 př. n. l., Palau bylo svědkem vysokých obětí válčení ve 20. století a žilo, aby to vyprávělo. Tento národ vznikl na východ od Filipín a severně od Austrálie a vznikl v roce 1994, kdy v roce 1947 skončilo poručenství se Spojenými státy . Japonsko okupovalo Palau v letech 1914 až 1944 až do invaze Spojených států během druhé světové války. Během této bitvy zahynulo mezi oběma stranami celkem 12 000 lidí. Dnes je Palau učebnicovým příkladem úspěšného budování státu, i když jeho nejsilnější slabinou je spoléhání se na mezinárodní pomoc. Nádherná sbírka ostrovů sama o sobě, Palau stojí za výlet.

5. San Marino, Populace: 34 037

San Marino, zámek velikosti země, začal jako kostel na kopci v roce 300 našeho letopočtu a pokračuje dnes jako hrdá republika. Nezávislost byla udělena v roce 1862 Giuseppem Garibaldim, přední postavou znovusjednocení Itálie, protože San Marino v předchozích letech chránilo jeho a jeho manželku před pronásledováním. Navzdory extrémním útrapám po první světové válce je nyní San Marino extrémně prosperující v HDP na hlavu. Z estetického hlediska zemi dominuje pevnost Guaita na hoře Titano, která se nachází v srdci tohoto národa o rozloze 23 čtverečních mil. Nakonec, co je podstatou San Marina? Dávný sen se proměnil v moderní realitu.

6. Lichtenštejnsko, Počet Obyvatel: 39 135

Lichtenštejnsko , vnitrozemský les ve středu kontinentu, je německy mluvící polovinou mezi Švýcarskem a Rakouskem. S délkou 15 mil, „když mrkneš, přehlédneš to“, Lichtenštejnsko stále dokáže ovlivnit svět svým druhým nejvyšším hodnocením HDP na hlavu. Země, i když je oficiálně neutrální, měla během druhé světové války komplikované vztahy s nacistickými zájmy a u Mezinárodního soudního dvora pokračuje pokračující spor o vyvlastňování majetku. Z geografického hlediska leží Lichtenštejnsko v údolí Horního Rýna v Alpách a má 1,2 míle dlouhou hranici. Oblast plná hor, řek a jezer je přírodní krása bezprecedentní v zemích s podobně skromným počtem obyvatel.

7. Monako, Počet Obyvatel: 39 684

Země, kde se dá říct, že vládnou peníze. Přibližně 32 % populace má milionářská portfolia a rozhodli se žít na tomto malém kousku země s hustou populací. Jedinečná architektura této země o rozloze 0,75 čtverečních mil, která pojme tolik lidí, je to, co dělá Velkou cenu Monaka tak jedinečnou. Kromě toho, Monako hostí četná kasina a každoroční výstavu jachet na konci září. I když není euro součástí Evropské unie, je hlavní měnou Monaka. Monako, které se poprvé usadilo kolem roku 500 před naším letopočtem, je novou náladou ve staré říši.

8. Marshallovy Ostrovy, Počet Obyvatel: 53 327

Dvě místní mikronéské ženy si užívají koupání ve skalnaté modré tyrkysové laguně s městem Majuro v pozadí na Marshallových ostrovech. Redakční kredit: maloff / Shutterstock.com

Dvacet devět atolů a pět ostrovů tvoří toto neposkvrněné souostroví, které se nachází v oblasti Mikronésie v Tichomoří. Akce se soustředí na hlavní město země, Majuro, které hostí více než polovinu celkové populace země. Potápění je oblíbenou aktivitou pro ty, kteří mají to štěstí, že navštíví tento snímek nebe, kde útesy hostí mimozemské korálové útvary a vodní život s duhovým vzorem. Země má těsné spojení se Spojenými státy od doby, kdy převzaly kontrolu v roce 1944. Do roku 1958 probíhaly na nechvalně známém atolu Bikini jaderné testy, ale naštěstí nebylo dosud spatřeno žádné kaiju.

9. Svatý Kryštof A Nevis, Populace: 57 713

Pokud je jedno nejosamělejším číslem, pak alespoň dvě jsou společnost. Dva ostrovy Svatý Kryštof a Nevis se v roce 1967 spojily do federace po touze vládnout ekonomice založené na cukrové třtině. Tento karibský národ, který se nachází severně od Venezuely, zakázal otroctví v roce 1834, jen aby nabídl „zaměstnání“ osvobozeným lidem v pokračování práce pod jejich bývalými vlastníky. Dnes, i když federace nemá žádnou armádu, je 300 zaměstnanců umístěno jako policejní síla, která se zaměřuje také na nelegální obchod s drogami. Homosexualita je od roku 2022 legální teprve nedávno. Navzdory své problematické minulosti se do Svatého Kryštofa a Nevisu každý rok hrnou turisté, jak se země stále více a více zlepšuje.

10. Dominika, Počet Obyvatel: 75 748

Deštné pralesy a sopky se prolínají na tomto fantastickém ostrově, který se nachází 60 mil jihovýchodně od Svatého Kryštofa a Nevisu v Karibiku. Architektura je zaplavena zářivě barevnými domy a botanickými prvky, což přispívá k seznamu důvodů, proč je Dominika oblíbenou zastávkou výletních lodí. Vnitrozemí ostrova nabízí krásně udržované turistické stezky a dřevěné chodníky, které se vedou pod vodopády. Stojí za zmínku, že většina obyvatel je afrického původu kvůli éře dovozu zotročených lidí ze západní Afriky na provozování kávových plantáží. Kreolská kultura je na Dominika živá a dobře se zde konají tematické taneční a hudební festivaly.

Někdy je méně více a těchto deset národů to dokázalo. Každá populace bohatá na kulturu, zkušenosti a historii tvoří větší celek, který v konečném důsledku obohacuje svět, ve kterém všichni žijeme. Mnohé z těchto destinací jsou turistickými hotspoty, které přesahují pasti, které lze vidět v hustších zemích. Pevná pouta, která zdravé komunity podporují, vyzařují pro hosty příjemnou atmosféru. Ať už jde o ohromující výhled nebo kvalitní kuchyni, mějte při plánování svého dalšího světového turné na paměti každý z těchto skromných klenotů.