10 zemí, kde je nejvíce kuřáků

Akt kouření je základním prvkem mnoha kultur po celém světě po mnoho staletí. Přesto jsou dnes nepříznivé účinky a související nemoci inhalace tabáku široce známé a po celém světě byly zahájeny aktivní kampaně na snížení množství kouření v jakékoli společnosti. Zatímco celková míra kuřáků se za posledních 50 let určitě snížila, několik zemí má stále relativně vysoký počet aktivních kuřáků

1. Nauru – 52,10 %

V mikropacifickém ostrovním státě Nauru je nejvyšší míra kouření na světě, 52,10 % populace jsou kuřáci. A s populací něco málo přes 10 000 lidí to činí počet kuřáků docela markantní. Populace Nauru je po Vatikánu druhá nejmenší na světě . Zatímco k vysoké míře kouření přispívá několik faktorů, tradiční polynéská společnost může být hlavním důvodem pro účast na nějakém druhu kouření, ať už prostřednictvím dýmek nebo moderních cigaret. Kupodivu tu ženy kouří víc než muži.

2. Kiribati – 52,00 %

Další mikronéský stát, Kiribati , je hned za Nauru, s nejvyšším procentem kuřáků na světě, 52 %. Tento mikrostát, který zahrnuje 32 samostatných ostrovních atolů, má rozlohu asi 811 kilometrů čtverečních a je domovem pro 121 388 obyvatel. Vysoká prevalence kuřáků je zde převážně mezi muži, kteří tvoří 68 % z celkového počtu, zatímco 35 % žen je uváděno jako kuřačky. V důsledku této vysoké míry kouření a dalších zdravotních problémů je průměrná délka života v Kiribati pouze kolem 68 let.

3. Tuvalu – 48,70 %

Třetí polynéský mikrostát v první desítce zemí s nejvyššími kuřáky, Tuvalu , zaznamenává přibližně 48,70 % aktivních kuřáků z populace 11 900. Srdeční onemocnění je skutečně hlavní příčinou úmrtí mezi Tuvaluany, jedním z mnoha souvisejících rizikových faktorů spojených s kouřením. Tradiční polynéské praktiky týkající se tabáku mohou být jedním z hlavních důvodů vysoké míry kouření v tomto malém ostrovním státě.

4. Myanmar – 45,50 %

Země jihovýchodní Asie Myanmar , oficiálně známá jako Barma až do roku 1989, má míru kouření 45,50 %. S počtem obyvatel 57,5 ​​milionu je nanejvýš překvapivé, že země s několika zákazy kouření na veřejnosti stále hlásí tak vysoký počet kuřáků. Zdá se, že zákaz kouření na vnitřních veřejných prostranstvích a ve veřejné dopravě významně neovlivnil celkový počet aktivních kuřáků.

5. Chile – 44,70 %

Chile , jediná jihoamerická země na žebříčku první desítky nejvíce kuřáků, hlásí asi 44,70 % své populace jako aktivní kuřáky. Chile, které je domovem přibližně 18,4 milionů obyvatel, má také mnoho restriktivních zákonů, jejichž cílem je minimalizovat kouření na veřejnosti. Bylo zavedeno několik daní z tabáku spolu se zákazem kouření ve veřejné dopravě a ve vnitřních veřejných prostorách. Tyto snahy byly mírně úspěšné, ale Chile si stále udržuje relativně vysokou míru kouření, zejména ve srovnání se svými jihoamerickými sousedy.

6. Libanon – 42,60 %

Libanon je jedinou zemí Blízkého východu v tomto žebříčku první desítky s mírou aktivních kuřáků 42,60 %. Libanon, domov pro téměř 5,3 milionu lidí, má jedny z nejvyšších výskytů rakoviny plic na Středním východě , což jistě souvisí s vysokou mírou kouření. Podle údajů Světové zdravotnické organizace má tato země také jednu z nejvyšších úrovní kouření mládeže na světě, přičemž téměř 65 % chlapců a 55 % dívek kouří.

7. Srbsko – 40,60 %

Z téměř 6,7 milionů obyvatel balkánského Srbska je 40,60 % aktivních kuřáků . Podle údajů Světové zdravotnické organizace lze v Srbsku více než 1,2 milionu předčasných úmrtí přičíst kouření, přičemž přibližně 58 % úmrtí souvisí s kardiovaskulárními chorobami. Přestože existují zákony omezující kouření na veřejných místech, špatné vymáhání a obecně špatný společenský postoj k omezení množství kouření činí Srbsko jedním z pouhých tří evropských národů na tomto žebříčku první desítky.

8. Bangladéš – 39,10 %

Bangladéš se může pochlubit populací 165,1 milionu obyvatel, z nichž 39,10 % jsou aktivní kuřáci. Podle Světové zdravotnické organizace bylo téměř 14 % všech ročních úmrtí v Bangladéši připsáno vdechování tabáku. Včetně onemocnění srdce a plic, rakoviny a mrtvice je kouření skutečně hlavní příčinou obav mnoha Bangladéšanů.

8. Řecko – 39,10 %

Ve statistickém srovnání s Bangladéšem je 39,10 % řecké populace aktivními kuřáky. Ale s populací něco málo přes 10,4 milionu je toto procento mnohem výraznější. S nejvyšší mírou kouření v celé Evropské unii údaje z několika průzkumů ukazují, že 44 % populace nikdy nekouřilo. Navzdory několika protikuřáckým kampaním a legislativě si Řekové udržují vysokou úroveň spotřeby tabáku.

10. Bulharsko – 38,90 %

Bulharsko uzavírá první desítku zemí s největším počtem kuřáků, kde se 38,90 % populace identifikuje jako aktivní kuřáci. S populací 6,5 milionu lidí lze podle údajů Světové zdravotnické organizace více než 1 milion předčasných úmrtí v zemi připsat kouření. Bulharští muži tvoří většinu aktivních kuřáků v zemi se 43 %, zatímco aktivní kuřačky tvoří asi 27 %.