Kdo byl nejboatší člověk v hostorii?

Zatímco různí králové, císaři a vládci tvoří seznam nejbohatších lidí všech dob , nejbohatší Američan v historii sedí na časové ose o něco novější. John Davison Rockefeller Sr. (8. července 1839 – 23. května 1937) získal místo, když v roce 1913 nashromáždil odhadem 900 milionů dolarů, což má dnes hodnotu 24,7 miliardy USD. Jeho osobní majetek byl v roce 1913 rovněž 3 % amerického HDP ve výši 39,1 miliardy dolarů.

Rockefeller ztělesňuje podstatu podnikatele, který si již od mládí vypěstoval silné porozumění obchodní taktice a strategiím spolu s láskou k filantropii. Rockefeller za svůj život dnes vydělal přes 445 miliard dolarů v amerických dolarech.

Dozvíte se vše o raném životě Johna D. Rockefellera, jeho rolích obchodního magnáta a filantropa a odkazu, který po sobě zanechal.

Raný Život Johna D. Rockefellera

John D. Rockefeller se narodil v Richfordu, New York , 8. července 1839. Narodil se Elize Davison Rockefellerové a Williamu Averymu Rockefellerovi, kteří v životě mladého Johna zastávali velmi odlišné role.

Rockefellerův otec byl smolař, který přesvědčoval klienty, že má elixíry, které léčí nemoci a vydělávají peníze prostřednictvím podvodů a plánů. Cestoval, vybíral poplatky a domů se vracel jen zřídka. Na druhou stranu byla Johnova matka velmi věřící a věřila v tvrdou práci a důležitost dávání.

Když byl jeho otec pryč a matka odešla vést domácnost se šesti dětmi, John přijal řadu domácích prací a také si vydělával peníze drobnými pracemi po městě, jako je chov krůt, prodej brambor a cukrovinek a půjčování peněz lidem v potřeba. Když půjčil hotovost, účtoval si úrok, což mu umožnilo vytvářet bohatství.

Rodina Rockefellerů se trochu přestěhovala a přešla z New Yorku do Clevelandu v Ohiu . Bez ohledu na to John nadále vynikal v mentální aritmetice a ocitl se v debatním týmu, což jsou dvě dovednosti, které mu poslouží v jeho budoucí kariéře.

V roce 1855 navštěvoval Rockefeller Folsom’s Commercial College, kde se učil o účetnictví, pisálce a bankovních dovednostech. Ve stejném duchu také pochopil techniky svého otce a naučil se, jak sepisovat obchodní dokumenty a smlouvy. Později téhož roku, ve věku 16 let, Rockefeller našel práci jako pomocný účetní.

Jako vážný a pilný pracovník rychle udělal dojem na své zaměstnavatele. Pro společnost udělal dobře, zaměřil se na to, aby jim vydělával peníze pozornou prací a vyjednáváním. Vedl si také účetní knihu, do které zaznamenával všechny své výdaje, aby se ujistil, že nikdy neměl dlužnou korunu, a dobře porozuměl penězům a jejich hodnotě.

John D. Rockefeller: Obchodní Magnát

1. března 1859, když mu bylo pouhých 19 let, Rockefeller spolu se sousedem Mauricem Clarkem rozvinul svůj vlastní podnik. Pojmenovali společnost Clark & ​​Rockefeller, pověřující obchodníky s obilím, senem, masem a dalším zbožím, které bylo během občanské války velmi potřebné . Každý z nich získal zisk 4 400 $ v roce 1861 a 17 000 $ v roce 1862.

Rockefeller cestoval po celém Ohiu, získával obchodní smlouvy a pak šel do banky, aby si půjčil peníze na pokrytí dopravy. Tento obchodní model pomohl jejich společnosti získat rychle a ve velkém měřítku. Navzdory úspěchu měl oči otevřené pro další podnikatelské aktivity.

Rockefeller vydělal své jmění na počátku třicátých let revolucionářstvím v ropném průmyslu. Objev, že dokážou čerpat ropu ze země v roce 1859, spolu s rostoucím významem ropy ve společnosti, přiměl Clark & ​​Rockefeller k přeřazení. Společnost se stala společností zabývající se rafinací ropy, která byla v roce 1963 přejmenována na Andrews, Clark & ​​Company, spolu s pomocí chemika Samuela Andrewse. Maurice Clark také přivedl své bratry do podnikání.

Rockefeller odmítl produkovat tolik odpadu jako jiné společnosti, které si ponechaly 60 % ropných produktů, které se staly petrolejem, a zbytek vypouštěly do řek. Místo toho použil zbývající ropu jako palivo pro rafinerii a produkoval vedlejší produkty, jako je vazelína a parafín.

V roce 1865 Rockefeller koupil bratry Clarkové za 72 500 $ a podnik se stal Rockefeller & Andrews. Poté se železnice dále rozšiřovaly a ropný průmysl vzkvétal. Rockefeller pokračoval v půjčování peněz, reinvestování do své společnosti a sklízení výhod.

V roce 1867 se Henry M. Flagler stal partnerem a vytvořil Rockefeller, Andrews & Flagler. Trio pokračovalo v rozšiřování společnosti a v roce 1868 to byla největší ropná rafinérie na světě. Aby snížili náklady, pokračovali v úsporných rozhodnutích, vyráběli a vlastnili své obchodní nezbytnosti, jako je kyselina sírová a odvodňovací služba.

Společnost Standard Oil Company of Ohio vstoupila do života 10. ledna 1870 Johnem D. Rockefellerem, který vlastnil 30 % společnosti, spolu s Williamem Rockefellerem, Henrym Flaglerem, Samuelem Andrewsem, Stephenem Harknessem a OB Jenningsem, z nichž každý vlastnil mezi 10 % a 16,67 %. Byla to nejziskovější rafinérie v Ohiu a největší přepravce ropy v zemi.

Rockefeller plánoval sjednotit všechny firmy na zpracování ropy do jedné organizace. Pokračoval v získávání slev na dopravu, uzavírání obchodů a vykupování svých konkurentů. Společnost neustále rostla, udržovala nízké ceny, aby porazila konkurenci, a získávala stále více zákazníků a investorů. Standard se nakonec stal dominantní společností v ropném průmyslu s 90 % amerického trhu.

V 90. letech 19. století se Rockefeller rozhodl znovu expandovat a zaměřil se na přepravu železné rudy a rudy. Právě v této době se rozhodl odejít do důchodu. V roce 1901 společnost vyměnila železné podíly Standardu za akcie US Steel. Díky tomu Rockefeller vydělal na investicích 58 milionů dolarů.

V roce 1911 Nejvyšší soud shledal, že společnost porušovala Shermanův antimonopolní zákon a měla příliš velký monopol v ropném průmyslu. Rozdělili to na 34 samostatných společností. To zůstalo ziskové pro Rockefellera, jehož bohatství se během několika příštích let nashromáždilo na 900 milionů dolarů.

John D. Rockefeller: Filantrop

Po odchodu do důchodu obrátil Rockefeller svou pozornost na filantropii. Zatímco jeho syn John D. Rockefeller Jr a Frederick T. Gates spravovali majetek na plný úvazek, Rockefeller neustále přispíval na zlepšení společnosti.

Do roku 1932 daroval 75 000 000 $ Chicagské univerzitě. Založil také Rockefellerův institut pro lékařský výzkum (nyní známý jako Rockefellerova univerzita), do 30. let 20. století daroval 50 000 000 $.

Rockefeller také založil General Education Board v roce 1903, která pomáhá při rozvoji středních škol na celém jihu. Následně v roce 1919 věnoval představenstvu 50 milionů dolarů na zvýšení platů. V roce 1909 ožila Rockefellerova sanitární komise, která do roku 1927 pomohla vymýtit měchovce na jihu.

John D. Rockefeller starší si mohl užívat 40 let odchodu do důchodu a zemřel 23. května 1937. Jeho majetek činil pouhých 26 410 837 $, protože velkou část rozdal a zbytek zanechal své rodině. Za svůj život rozdal 500 milionů dolarů, což je dnes odhadem 8 miliard dolarů. Jeho dědicové však stále mají hodnotu 11 miliard dolarů.

Závěrem

John D. Rockefeller se od mládí věnoval podnikání, neustále se posouval k větším a lépe placeným pracovním místům a během toho se učil různé obchodní strategie. V pouhých 31 letech založil Standard Oil Company, která se stala jeho největším zdrojem příjmů.

S velkým vlivem a titulem nejbohatšího Američana v zemi po sobě také zanechal odkaz filantropie a vytvořil četné nadace, které měly hluboký vliv na medicínu, vzdělání a výzkum.