Země s nejnižším středním věkem

Medián věku je jedním ze způsobů výpočtu průměrného věku populace. Za posledních pět desetiletí se střední věk světové populace zvýšil asi o tři roky z 23,6 roku 2010 na 26,4 roku v roce 2015. Střední věk rozděluje populaci na dvě početně stejné skupiny, ve kterých je polovina populace starší než tento věk. a druhá polovina je mladší. Shrnuje rozdělení věku lidí v zemi nebo ve světě. V současné době se střední věk pohybuje mezi 15,3 v Nigeru až nad 40 v některých evropských zemích a Japonsku. Podle nejnovějších předpovědí Organizace spojených národů poskočí světový střední věk v příštích 50 letech na zhruba 37 let. Zde jsou země s nejnižším středním věkem.

Afrika

Africké země dominují žebříčku zemí s nejnižším středním věkem. Je to mladý kontinent se středním věkem 19,4 od roku 2017. Střední věk pravděpodobně do roku 2050 vyskočí na 24,5. Niger, Uganda, Malawi, Mali a Zambie mají střední věk pod 17 let. Niger je se středním věkem 15,3 let nejmladší zemí na světě. Muži mají střední věk 15,2, zatímco ženy 15,4. Uganda má střední věk 15,7, zatímco Mali, Malawi a Zambie zaznamenaly střední věk 16,2, 16,5 a 16,7. Ve všech třech zemích má ženská populace vyšší střední věk než jejich mužský protějšek.

Burundi, Mosambik, Jižní Súdán, Burkina Faso, Čad, Tanzanie, Etiopie a Somálsko mají střední věk mezi 17 a 17,9. Opět v těchto afrických zemích má ženská populace vyšší střední věk ve srovnání s mužskou. Zbytek africké populace má střední věk 18 let a více. Eritrea doplňuje seznam 30 mladých národů na světě se středním věkem 19,4 let.

Asie

S celkovou populací 4,5 miliardy lidí je Asie jedním z kontinentů s nejvyšším středním věkem, v průměru 30,7. Některé z asijských zemí však mají relativně mladé obyvatelstvo. Pásmo Gazy, samosprávné palestinské území, má nejnižší střední věk v Asii, a to 16,9 let. Afghánistán a Východní Timor mají také relativně mladou populaci se středním věkem 18,6 a 18,8. Stejně jako v Africe má ženská populace ve většině asijských zemí vyšší střední věk ve srovnání s mužskou populací.

Co Znamená Nízký Střední Věk?

Existuje několik faktorů, které mohou přispět k nízkému střednímu věku. Nízký střední věk u některé populace znamená, že většina populace je plodná, přičemž podíl plodné populace roste rychleji než populace stárnoucí. Velmi nízký střední věk v některých zemích znamená, že tyto země podnikly kroky ke snížení úmrtí kojenců. Země s nízkým středním věkem mají velkou část své populace tvořenou dospívajícími teenagery. Mezi hlavní potřeby těchto zemí budou patřit vzdělávací a školicí zařízení, rehabilitační centra a základní zdravotnická zařízení. Někteří sociologové tvrdili, že mladá společnost pravděpodobně rozmnoží gangy, pokud se populace nezabývá smysluplnými aktivitami.